Nasze Gospodarstwo Agroturystyczne Brzozówka ze względu na swoje położenie, a więc niewielkie odległości, może być świetną bazą wypadową wycieczek, których celem będzie poznawanie najciekawszych miejscowości Podlasia. W odległości 19 km od Brzozówki Koronnej znajduje się znane od Średniowiecza w całej Polsce Sanktuarium w Świętej Wodzie koło Wasilkowa ze słynną już Górą Krzyży. Do Supraśla ze wspaniałym Pałacem Archimandrytów i słynnym Muzeum Ikon z Brzozówki Koronnej jest tylko 27 kilometrów. Jadąc 32 kilometry znajdziemy się w geograficznym centrum Europy - czyli w Suchowoli, będącej rodzinną miejscowością księdza Jerzego Popiełuszki. Aby zwiedzić Tykocin z jego zamkiem, synagogą i pomnikiem Czarnieckiego trzeba przejechać też tylko 32 kilometry. Dwa kilometry dalej znajduje się najsłynniejsza w Europie wioska bociania w Pentowie. Goniądz to tylko 40 kilometrów, a Twierdza w Osowcu to tylko 5 kilometrów więcej. Najbliższy meczet drewniany w Bohonikach znajduje się w odległości 50 kilometrów od Brzozówki Koronnej. Strękowa Góra ze wspaniałym widokiem na dolinę Narwi oraz słynnymi „Polskimi Termopilami” leży w odległości około 60 kilometrów. Piękną przeprawę przez starorzecza Narwi w okolicy Kruszewa i Śliwna kładkami i promami z napędem ręcznym możemy zaliczyć po przejechaniu niecałych 50 kilometrów. Augustów to tylko 70 kilometrów, a stolica Puszczy Białowieskiej Białowieża leży w odległości 105 kilometrów. Widać więc, że z Brzozówki Koronnej wszędzie jest blisko i jeśli ktoś chce poznać Podlasie, to oczywistym jest, że powinien przyjechać do nas, do Gospodarstwa Agroturystycznego Brzozówka Koronna 10.
Gospodarstwo Agroturystyczne Brzozówka położone jest na północnym skraju Puszczy Knyszyńskiej niespełna 2 km od trasy S8 w odległości 20 km od Białegostoku w kierunku na Augustów. Do granicy Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej jest około 300m. W odległości od kilku do kilkunastu kilometrów jest aż pięć rezerwatów przyrody. Są to; Karczmisko, Krzemianka, Wielki Las, Jesionowe Góry i Kulikówka. Rezerwat Krzemianka z licznymi naturalnymi źródliskami i pradawną kopalnią krzemienia posiada przepięknie wykonaną kładkę edukacyjną, dzięki której spacer po nim jest szczególną atrakcją.
Puszcza Knyszyńska
Szlak Rękodzieła Ludowego
Okolica gospodarstwa obfituje w dobra natury takie jak; jagody, grzyby, maliny, jeżyny, można także zbierać różne zioła. Bogactwo lasów, polnych dróżek sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Miłośnicy etnografii wędrując biegnącym w pobliżu Szlakiem Rękodzieła Ludowego mogą podejrzeć tradycyjne sposoby wytwarzania przedmiotów z drewna, gliny i metalu.
Wędrując Szlakiem Dawnego Pogranicza przebiegającym przez Brzozówkę możemy poznać tereny dawnego pogranicza między Królestwem Polskim, a Wielkim Księstwem Litewskim. Niedaleko przebiegają też inne ciekawe szlaki turystyczne takie jak: Szlak Śladami Powstania Styczniowego, Szlak Napoleoński, Szlak Schronów „Linia Mołotowa” czy też słynny Szlak Tatarski z pięknymi meczetami drewnianymi w Bohonikach i Kruszynianach.
Szlak Tatarski
Strękowa Góra, Widok na dolinę Narwi
Wielką atrakcją turystyczną w odległości nie przekraczającej godziny jazdy samochodem są też Dolina Biebrzy i Dolina Narwi. Zarówno Puszcza Knyszyńska jak i doliny Biebrzy i Narwi są miejscem szczególnie atrakcyjnym dla osób podglądających i fotografujących ptaki, bowiem tereny te oferują olbrzymie bogactwo gatunków zarówno ptaków osiadłych jak też przelotnych. Wiele z nich można też spotkać w Brzozówce.
Puszcza Knyszyńska w szczególności oraz Parki Biebrzański i Narwiański stanowią również wielką ostoję zwierzyny. Obok łosia, jelenia, sarny, dzika, borsuka, bobra, występują tu gatunki rzadkie takie jak: ryś, wilk czy żubr. Tylko żubra nie widziano jeszcze w Brzozówce. Pozostałe gatunki można spotkać w Brzozówce Koronnej nawet w ciągu dnia.
Zwierzyna
Kapliczka nasłupowa
Oprócz wspaniałej natury kolejnym bogactwem Ziemi Podlaskiej są zabytki kultury materialnej. Są nimi zarówno Pałac Branickich, zwany „Wersalem Północy”, położony w pobliskim Białymstoku, jak też przydrożne kapliczki w wielu podlaskich miejscowościach z najstarszą w Polsce kapliczką nasłupową w samej Brzozówce Koronnej. Wiele atrakcyjnych zabytków można obejrzeć też w innych pobliskich miejscowościach.
Brzozówka Koronna Brzozówka Koronna Brzozówka Koronna Brzozówka Koronna
Gospodarstwo Agroturystyczne
Brzozówka Koronna 10

16-135 Brzozówka Koronna
tel.: +48 518 992 464
email: brzozowka-koronna@outlook.com

Mapa dojazdu
Wprowadź numer do telefonu
Gościnna Chata
Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice Brzozówka Koronna i okolice

Pokaż na większej mapie